تاریخ انتشار : سه شنبه 21 شهریور 1402 - 19:53
72 بازدید
کد خبر : 11452

اطلاعیه مهم سازمان ثبت احوال درباره الزام اعلام آدرس سکونت

اطلاعیه مهم سازمان ثبت احوال درباره الزام اعلام آدرس سکونت

اطلاعیه مهم سازمان ثبت احوال درباره الزام اعلام آدرس سکونت به گزارش منیبان، سازمان ثبت احوال کشور با صدور یک اطلاعیه جدید، اعلام کرد که همه افراد مکلف به اعلام آخرین نشانی خود به سازمان ثبت احوال هستند سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد این سازمان متولی مدیریت نشانی اشخاص است . براساس اطلاعیه سازمان

اطلاعیه مهم سازمان ثبت احوال درباره الزام اعلام آدرس سکونت اطلاعیه مهم سازمان ثبت احوال درباره الزام اعلام آدرس سکونت

به گزارش منیبان، سازمان ثبت احوال کشور با صدور یک اطلاعیه جدید، اعلام کرد که همه افراد مکلف به اعلام آخرین نشانی خود به سازمان ثبت احوال هستند سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد این سازمان متولی مدیریت نشانی اشخاص است . براساس اطلاعیه سازمان ثبت احوال افراد موظفند ظرف ۲۰ روز از جابجایی، آخرین نشانی خود را به سازمان ثبت احوال اعلام نمایند

روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: سازمان ثبت احوال کشور متولی مدیریت نشانی اشخاص حقیقی و ارائه آمار و گزارش‌های جابجایی و مهاجرت مبتنی بر اطلاعات پایگاه نشانی ایرانیان می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور، در سال های گذشته، نیازی به اعلام تغییر نشانی در سازمان ثبت احوال نبود؛ اما در حال حاضر، با توجه به قانون الزام تخصیص شماره ملی و کد پستی و آیین نامه آن، مصوبه پنجم جلسه یازدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات و نیز ماده ۶۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کلیه افرادی که آدرس محل سکونتشان تغییر می کند، می بایست که به سایت اعلام اینترنتی تغییر نشانی در سازمان ثبت احوال وارد شوند و مراحل مربوط به تغییر نشانی خود را در این سایت، انجام دهند.

سازمان ثبت احوال کشور متولی مدیریت نشانی اشخاص حقیقی و ارائه آمار و گزارش‌های جابجایی و مهاجرت مبتنی بر اطلاعات پایگاه نشانی ایرانیان می‌باشد و با توجه به آثار مهم ثبت نشانی، به منظور تسریع و تسهیل این امر، آخرین نشانی ثبت شده افراد در پایگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور برای فرد در سامانه سهیم نمایش داده می شود.

با توجه به اینکه بر اساس قانون افراد موظفند ظرف ۲۰ روز از جابجایی، آخرین نشانی خود را به ثبت احوال اعلام نمایند، لذا می توانند از طریق این سامانه و ورود به بخش درخواست تغییر نشانی نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند.

«سامانه سهیم» سازمان ثبت احوال کشور تنها مرجع استعلام نشانی هر فرد شد. از این پس نشانی اقامتگاه قانونی هر فرد، نشانی مندرج در سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان سازمان ثبت احوال خواهد بود.

سازمان ثبت احوال کشور از تعیین تکلیف کارت‌های هوشمند ملی خبر داد و اعلام کرد: از شهروندان خواسته می‌شود نسبت به تعویض شناسنامه‌ها و ثبت نشانی و اقامتگاه قانونی در سامانه هویت اقدام کنند.

از این پس نشانی اقامتگاه قانونی هر فرد، نشانی مندرج در سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان سازمان ثبت احوال خواهد بود.

سامانه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال کشور، به نشانی https://sahim.sabteahval.ir؛ سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان، با عنوان اختصاری سهیم است که از این پس نشانی و آدرس اقامتگاه قانونی هر فرد و هر کد ملی، نشانی مندرج در این سامانه خواهد بود.

تمامی دستگاه‌های اجرایی، نهادهای عمومی، دولتی و غیردولتی مکلف هستند آدرس و نشانی هر فرد را از سامانه ثبت احوال استعلام بگیرند و مردم هم موظف هستند تغییر نشانی خود را در این سامانه ثبت کنند تا دچار مشکل نشوند.

مطابق قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی مصوب ۱۳۷۶ و آیین نامه اجرایی آن و نیز مصوبه سال ۱۳۹۷ کارگروه اجرایی فناوری اطلاعات دولت، همه افراد مکلفند ، چه اقامتگاه جدید آنان ملکی باشد چه استیجاری، نشانی اقامتگاه جدید خود و اعضای خانواده را به سازمان ثبت احوال اعلام کنند.

تمام افراد به صورت رایگان نشانی جدید خود را در درگاه اینترنتی NCR.IR ثبت می‌کنند. این درگاه از طریق مرورگر تلفن همراه نیز در دسترس افراد است. محدودیت زمانی ندارد و در هر ساعت شبانه روز قابل مراجعه است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه تغییر نشانی از طریق درگاه مذکور به سادگی و با صرف چند دقیقه وقت، در کمتر از ۵ دقیقه، نشانی جدید ثبت می‌شود، افزود: تمامی خدمات دهندگان مکلف به استفاده از خدمت ( سرویس) نشانی ثبت احوال هستند، بنابراین آخرین نشانی افراد، یعنی نشانی حال حاضری که در آن سکونت دارند و در پایگاه ثبت احوال موجود می‌باشد به عنوان نشانی افراد به خدمات دهندگان اعلام می‌شود.

شهروندان تغییر نشانی را به ثبت احوال اطلاع دهند

: بسیاری از خدمات دولتی و نهادها براساس آدرس ثبت شده در سامانه ثبت احوال ارایه می شود، بنابراین شهروندان حتما در صورت تغییر نشانی، آدرس محل سکونت خود را در سامانه ثبت احوال اعلام کنند.

یک مقام مطلع در ثبت احوال با بیان اینکه اگر فردی محل سکونت ثبت شده‌اش تغییر کند، مطابق قانون باید در اسرع وقت آن را به اداره ثبت احوال اطلاع دهد، گفت: افراد برای ثبت تغییر نشانی، نیاز نیست که به سازمان ثبت احوال مراجعه کنند بلکه از طریق سایت سازمان ثبت احوال و ورود به قسمت تغییر نشانی، آدرس جدید محل سکونت خود را وارد و در کمتر از پنج دقیقه تغییر محل سکونت خود را ثبت کنند.

افراد می‌توانند به صورت رایگان، نشانی جدید خود را از طریق درگاه اینترنتی NCR.IR ثبت کنند، زیرا این درگاه از طریق مرورگر تلفن همراه نیز در دسترس همه افراد است.

بسیاری از خدمات ادارات مانند استعلام بانک‌های عامل، راه و شهرسازی، پلیس راهنمایی و رانندگی، پست و دیگر ارگان‌ها سرویس دهی خود را طریق نشانی ثبت شده در ثبت احوال افراد ارائه می‌دهند، بنابراین افراد باید آخرین آدرسی که در حال حاضر در آن سکونت دارند را در پایگاه ثبت احوال ثبت کنند.

ثبت آدرس شهروندان در سامانه ثبت احوال؛ مبنای بسیاری از برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌های مسئولان و دستگاه‌های اجرایی برای آموزش، بهداشت، میزان مهاجرت فرستی و مهاجرت پذیری، اشتغال و بیکاری، آمار مختلف اقتصادی و ابعاد امنیتی است که با تجزیه و تحلیل داده‌های آن؛ گزینه‌های تصمیم گیری را برای مسئولان تسهیل می‌کند.

به منظور تسریع و تسهیل امور شهروندان برای دریافت خدمات بهتر از دولت، شهروندان در زمان تعیین شده نسبت به ثبت تغییرات نشانی خود اقدام کنند.

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.