تاریخ انتشار : دوشنبه 5 تیر 1402 - 15:51
24 بازدید
کد خبر : 5322

ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱

ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱

ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱ به گزارش منیبان، محمود کریمی بیرانوند، در حاشیه نشست مشترک وزیران کار ایران و قطر در جمع خبرنگاران، در مورد اینکه چه تعداد از نیروی کار ایرانی در قطر حضور دارند؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت‌های قبلی مسئله اعزام نیروی کار

ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱ ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱

به گزارش منیبان، محمود کریمی بیرانوند، در حاشیه نشست مشترک وزیران کار ایران و قطر در جمع خبرنگاران، در مورد اینکه چه تعداد از نیروی کار ایرانی در قطر حضور دارند؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت‌های قبلی مسئله اعزام نیروی کار به قطر را رها کرده بودند، آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، ولی برآوردهای ایران و قطر نشان می‌دهد حدود ۳۰ هزار نیروی کار ایرانی در قطر حضور دارند.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش طرف قطری در ۶ ماه گذشته ۵ هزار نیروی کار ایرانی درخواست اعزام به قطر داشته‌اند گفت: از این تعداد فقط ۵۰۰ نفر به مرحله عمل و اعزام رسیده و ۴۵۰۰ نفر هنوز باقی مانده‌اند و ما می‌خواهیم این مسئله را ساماندهی کنیم.

*ساماندهی اعزام نیرو به خارج از کشور

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه اقداماتی را انجام می دهید تا در بحث اعزام کار، نیروهای نخبه و متخصص از کشور خارج نشوند؟ گفت: ما بر مبنای اولویت تامین نیاز کشور اعزام نیرو انجام می‌دهیم و ابتدا نیروهای متخصص که موردنیاز است در داخل استفاده می‌کنیم و نیروهای مازاد را اعزام می‌کنیم، البته در گذشته برخی مراجع غیررسمی در دانشگاه‌ها به خروج نیروی نخبه و متخصص کمک کرده بودند، اما می‌خواهیم این مسئله را ساماندهی کنیم.

کریمی بیرانوند همچنین در مورد اینکه چه تعداد نیروی قطری در ایران وجود دارند؟ گفت: آنها خودشان نیاز به نیروی کار دارند و نیروی مازاد برای اعزام ندارند.

* ایجاد ۱۰۳ هزار فرصت شغلی از محل منابع اشتغال خانگی در ۱۴۰۱

وی در مورد تکلیف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری و حساب‌های پیشرفت و عدالت استانی گفت: امسال وظیفه اجرایی تبصره ۱۸ برعهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است و آنها باید دستورالعمل اجرایی آن را تهیه کنند که این دستورالعمل نهایی شده و بر اساس آنچه گفته‌اند حساب‌های پیشرفت و عدالت در استان ها هم تشکیل شده است، اما هنوز این مسئله وارد مرحله اجرایی نشده، امیدواریم به زودی حل شود و منابع مورد نیاز به حساب پیشرفت و عدالت استانی واریز شود.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد تسهیلات تبصره ۱۶ از سال گذشته گفت: سال گذشته در قالب بند الف تبصره ۱۸ مبالغی به صورت نقدی واریز شد، اما برای ایجاد اشتغال عملیاتی نشد، اما امسال بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال در مورد جزء ۲ بند ب تبصره ۱۶ مقرر شد تسهیلات این بند تا آخر تیرماه ۱۴۰۲ قابل پرداخت باشد.

کریمی بیرانوند در مورد مشاغل خانگی هم گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منابع برای ایجاد مشاغل خانگی امسال نسبت به سال قبل ۳۳ درصد افزایش می‌یابد، سال گذشته ۳ هزار میلیارد تومان منابع در مشاغل خانگی جذب شد. امسال طبق برنامه قرار است ۴ هزار میلیارد تومان منابع جذب شود که اگر این منابع تا مهرماه امسال جذب شود، بانک مرکزی قول داده است، منابع جدیدی برای مشاغل خانگی اختصاص دهد.

وی افزود: سال گذشته از محل منابع اشتغال خانگی ۱۰۳ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شد که معادل ۱۰ درصد از کل اشتغال ایجادشده در کشور بود و برای سال ۱۴۰۲ هدف‌ گذاری شده است که ۱۵ درصد از کل اشتغال ایجادشده در کشور از محل طرح مشاغل خانگی ایجاد شود.

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.