تاریخ انتشار : جمعه 9 تیر 1402 - 17:15
48 بازدید
کد خبر : 5612

خبر فوری و مهم از ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت

خبر فوری و مهم از ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت

خبر فوری و مهم از ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت به گزارش منیبان، سهام عدالت به مشمولان واگذار شده و زمان واریز سود سهام عدالت جدید نیز مشخص شده است. تکلیف اختصاص سهام عدالت به جاماندگان مشخص شده است. جزئیات ثبت‌نام جدید برای سهام عدالت اعلام شد. دستورالعمل و الگوی جدید سهام عدالت ابلاغ

خبر فوری و مهم از ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت خبر فوری و مهم از ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت

به گزارش منیبان، سهام عدالت به مشمولان واگذار شده و زمان واریز سود سهام عدالت جدید نیز مشخص شده است. تکلیف اختصاص سهام عدالت به جاماندگان مشخص شده است. جزئیات ثبت‌نام جدید برای سهام عدالت اعلام شد. دستورالعمل و الگوی جدید سهام عدالت ابلاغ شد. تصمیمات جدیدی در مورد زمان و نحوه واریز سود سهام عدالت به حساب سهام‌داران گرفته شده است. شرایط و زمان واریز سود سهام عدالت ۱۴۰۲ اعلام شد. سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰، در دو مرحله، سال گذشته واریز شد و سهامداران منتظر واریز سود سهام عدالت ۱۴۰۲ و باقی‌مانده سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ هستند.

آخرین اخبار و جزئیات درباره واریز سود سهام عدالت، ثبت‌نام سهام عدالت، نحوه اختصاص سهام عدالت به جاماندگان، تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان و واریز سود سهام عدالت جدید اعلام شد. افراد می‌توانند خبرهای رسمی سهام عدالت را از مبادی رسمی مانند خبرگزاری‌ها، سایت شرکت سپرده‌گذاری و سامانه سهام عدالت پیگیری کنند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جزئیات واریز سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: واریز سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۲ دو مرحله است. باقیمانده سود سهام عدالت ۱۴۰۱ هم در سال ۱۴۰۲ پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی گفت: هر کدام از سهامداران که سود در اختیار سپرده گذاری را دریافت نکرده‌اند، اگر در سامانه سجام ثبت‌نام و اطلاعات پرداختی خود را به‌روز کنند، تمامی این سود‌ها به حسابشان واریز خواهد شد.

محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در مورد زمان واریز سود سهام عدالت امسال گفت: با توجه به الزامات ۴ ماهه شدن مهلت پرداخت سود سهام اگر شرکت ها به این الزامات عمل کنند امیدواریم که بتوانیم امسال سود سهام عدالت را زودتر پرداخت کنیم.

باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا بناست تا قبل از زمان اعلامی سود سهام عدالت مربوط به عملکرد مالی شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ سود دیگری برای سهامدارانی واریز شود؟ بیان کرد: سود عملکرد مالی شرکت‌ها برای سال ۱۴۰۰ به شکل عمده، سال گذشته در دو مرحله واریز شد و اکنون عدد قابل توجهی از منابعی که قابل واریز باشد، باقی نمانده است و صرفه به مقیاس واریز هم وجود ندارد. به همین سبب اشتباه است که واریز جداگانه داشته باشیم و قطعا بازخورد خوبی هم از سوی مردم نخواهد داشت.

او افزود: به دلایل مطرح شده به احتمال زیاد سود‌های باقیمانده سال ۱۴۰۰ با سود سال مالی ۱۴۰۱ تجمیع خواهد شد تا صرفه به مقیاس بوده و در ذهن مردم نیز نقطه نظر منفی وجود نداشته باشد. بنابراین فعلا سود واریزی، نخواهیم داشت.

او در پاسخ به این سوال که اگر سهامداران مشکلات عدم دریافت سود دوره‌های قبل خود را رفع کنند هنگام واریز سود عملکرد مالی سال ۱۴۰۱ سود‌های گذشته را دریافت خواهند کرد یا خیر، گفت: سود سال مالی ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است و هر کدام از سهامداران که این سود‌ها را دریافت نکرده‌اند، اگر در سامانه سجام ثبت نام کنند و اطلاعات پرداختی خود را به روز کنند، تمامی این سود‌ها در اولین موعد پرداخت سود سهام عدالت، به حسابشان واریز خواهد شد.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت درباره ثبت‌نام سهام عدالت و واریز سود سهام عدالت توضیحاتی ارائه کرد.

مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت با تاکید بر اینکه «فعلا هیچ‌گونه ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت وجود ندارد»، گفت: هیچ فردی به هیچ جایی برای ثبت‌نام و دریافت سود سهام عدالت نباید مراجعه کند و مبلغی را نباید پرداخت کند.

مهدی حاجی‌وند در خصوص تخصیص سهام عدالت به جاماندگان اظهار کرد: فعلاً هیچ‌گونه ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت وجود ندارد و تاکنون فقط صحبت‌هایی برای تخصیص سهام عدالت به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که سهام عدالت ندارند، صورت گرفته است.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت در ادامه بیان کرد: البته این دسته از افراد نباید اقدامی انجام دهند و در صورت نهایی‌شدن این تصمیم، اطلاعات افراد مشمول از کمیته امداد و سازمان بهزیستی گرفته و به سازمان خصوصی‌سازی منتقل می‌شود؛ بنابراین هیچ فردی، به هیچ جایی برای ثبت‌نام دریافت سهام عدالت نباید مراجعه کند و هیچ مبلغی را نباید در این خصوص پرداخت کند.

مهدی حاجی‌وند در پاسخ به این پرسش که «آیا دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود خود باید مبلغی پرداخت کنند و یا به جایی مراجعه کنند؟» نیز گفت: برای واریز سود سهام عدالت، هیچ ثبت‌نامی نباید توسط دارندگان سهام عدالت صورت بگیرد و این دسته از افراد نباید به هیچ سایتی مراجعه کنند و لزومی ندارد مبلغی را هم در این زمینه پرداخت کنند.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت تصریح کرد: کسانی که طی سالیان گذشته، سود سهام عدالت خود را دریافت کردند، امسال هم به همان شماره شبای بانکی که پیش‌تر معرفی کرده‌اند، سود واریز خواهد شد؛ بنابراین اگر پیامکی دریافت کردند مبنی بر ثبت‌نام جهت دریافت سود سهام عدالت، کلاهبرداری است و روی هیچ لینکی کلیک نکنند، چرا که​ ممکن است اطلاعاتشان توسط کلاهبرداران هک شود.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت افزود: افراد می‌توانند خبرهای رسمی سهام عدالت را از مبادی رسمی مانند خبرگزاری‌ها، سایت شرکت سپرده‌گذاری و سامانه سهام عدالت پیگیری کنند.

بر اساس آخرین تصمیمات، تغییرات و پرداخت سود نقدی شامل همه سهامداران می‌شود که پرداخت سود سهام عدالت را هم دربرمی‌گیرد؛ بنابراین در روند جدید، سود سهام عدالت زودتر از سنوات گذشته به حساب مردم واریز خواهد شد.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از ابلاغ و اجرای الگوی جدیدی برای مدیریت سهام عدالت خبر داد و گفت این مدل به زودی ابلاغ و اجرا می‌شود.

مهدی سعادتی، رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در نشستی با بیان اینکه مدل اجرایی سهام عدالت توسط همه گروه‌های ذی‌نفع تهیه و نهایی شده است، اظهار کرد: این مدل به زودی به تصویب شورای عالی بورس خواهد رسید و طبق گفته وزیر اقتصاد باید همین مدل برای مدیریت سهام عدالت اجرایی شود. در مدل جدید کارگروهی از همه مجموعه‌های دخیل در سهام عدالت شامل سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی، دادستانی، بازرسی کل کشور، نهاد‌های امنیتی، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نهاد‌های مرتبط با سهام عدالت حضور خواهند داشت.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس با اشاره به ارزش روز سهام عدالت اظهار کرد: ارزش روز سهام عدالت حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۴۹ میلیون نفرسهامدار عدالت دارنده این دارایی هستند و قرار بود سال گذشته ۳ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت سهامدار شوند، اما هنوز ازسوی دولت به مرحله اجرا نرسیده، اما از نظر ما تعداد سهامداران عدالت به اتفاق این افراد ۵۲ میلیون نفر است.

سعادتی با تاکید بر اینکه حدود ۳۰۰ شرکت تعاونی سهام عدالت در سطح شهرستان‌ها وجود دارد و به نظر ما تعداد کل سهامدارانسهام عدالت در کشور ۲۰ میلیون نفر هستند، گفت: سال قبل مصوبه‌ای داشتیم مبنی بر اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی جا مانده از سهام عدالت مشمول شوند. گرچه اصل تفکیک قوا وجود دارد، اما الزامات قانونی ریل‌گذاری شده است و بایدسهام عدالت به این افراد داده شود.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس با بیان اینکه سال گذشته ۱۲ درصد از دارایی‌های سهام عدالت به ارزش ۱۰۸ همت (هزار میلیارد تومان) به هلدینگ خلیج فارس سپرده شد، اظهار کرد: اگر این رقم برای اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اختصاص می‌یافت می‌توانست ۱۰ میلیون نفر را پوشش دهد. فراکسیون سهام عدالت به عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس پیگیر حقوق سهامداران عدالت است. در مجلس ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم و برای پوشش جاماندگان سهام عدالت هم شفاف‌سازی می‌کنیم.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه پیش از این برای سود سهام عدالت سالانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود تعلق می‌گرفت، گفت: اما در سال گذشته حدود ۹۳ هزار میلیارد تومان سود برای سهامداران عدالت توزیع شد؛ درواقع برای یک خانوار پنج نفره بیش از ۱۲ میلیون تومان سود پرداخت شد.

سعادتی در مورد اینکه گفته شده است سه میلیون نفر جدید به سهامداران عدالت اضافه شده‌اند، عنوان کرد: ما تصویب می‌کنیم، اما روند اجرا با دولت است و باید ۳ میلیون نفر از بازماندگان سهامدار عدالت شود، اما برخی از قوانین اجرا نمی‌شود. به عنوان مثال برنامه ششم توسعه در حالی تمام می‌شود که ۳۰ درصد آن بیشتر عمل نشد، اما ما تا آخر ایستاده‌ایم و از حقوق سهامداران عدالت و جاماندگان دفاع می‌کنیم.

او همچنین در مورد ابلاغیه هشت بندی مقام معظم رهبری در زمان آزادسازی سهام عدالت گفت: در دولت قبلی عده‌ای دنبال این بودندکه سهام عدالت را از تعاونی‌ها بگیرند و عده‌ای هم به این دارایی مردم چشم طمع دوختند و به قولی می‌خواستند کودتای اقتصادی انجام دهند و کارتل‌ها را حاکم کنند؛ در حالیکه مقام معظم رهبری تأکید کردند باید دولت از تصدی‌گری سهام عدالت کنار برود. اما عده‌ای می‌خواستند انتخابات نمایشی برای سهام عدالت برگزار کنند و در استان‌ها انتخابات در فضای مجازی برگزار شود.

سعادتی ادامه داد: ما شاهد بی‌قانونی در سهام عدالت بودیم. عده‌ای با پوشش ظاهرفریب با نام مصلحت می‌خواستند مسیر آن رامنحرف کنند، اما ما دنبال طرح و مدل نهایی هستیم که از دانشگاهیان، صنعتگران، حوزه علمیه، تعاونی‌ها و سایر دست‌اندرکاران نظرخواهی کرده‌ایم و می‌خواهیم این الگو به تأیید همه گروه‌ها برسد و تصدی دولت را کم کنیم و کار سهام عدالت را به شرکت‌هایاستانی و به ویژه تعاونی‌های شهرستانی بدهیم.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا با توزیع ۱۰۰درصد سود سهام عدالت موافق هستید، عنوان کرد: گرچه مردم و سهامداران عدالت نیاز به نقدینگی دارند، اما در مدلی که قرار است ارائه شود پیشنهاد کرده‌ایم بخشی از سود سهام عدالت در استان‌ها سرمایه‌گذاری شود و از عواید آن به مردم سود جدید پرداخت شود. به عنوان مثال در استانی که ۳ میلیون جمعیت دارد ۲.۶ میلیون نفر به صورت مستقیم درسهام عدالت ثبت‌نام کرده‌اند و قانون هم گفته است که سود و منابع سهام عدالت در ا ختیار شرکت‌های تعاونی و سرمایه‌گذاری استانی قرار داده شود.

سعادتی ادامه داد: دولت قبل صندوق کارآفرینی امید را تشکیل داد و در دولت کنونی قرار شد تبدیل به صندوق پیشرفت و عدالت شود که البته هنوز تشکیل نشده است و ما امسال مصمم هستیم که حساب‌های پیشرفت و عدالت در استان‌ها سریع‌تر شکل گیرد تا شاهد رونق سرمایه‌گذاری در استان‌ها باشیم. توزیع ۱۰۰درصد سود سهام عدالت به نفع مردم نیست و با موضوع تشکیل سهام عدالت مغایرت داردو ما معتقدیم باید این منابع در استان‌ها سرمایه‌گذاری شود.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از برگزاری جلسه‌ای با معاون تعاون وزیر کار خبر داد و گفت: در مورد برگزاری مجامع شرکت‌هایتعاونی سهام عدالت توافقاتی حاصل شده است. از ۳۵۲ شرکت تعاونی سهام عدالت مجامع ۲۹۲ شرکت در شهرستان‌ها برگزار شود. قرار است شرکت‌های سهام عدالت ساماندهی شوند و ما نقش حامی و سرعت‌دهنده و پشتیبان داریم.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در مورد تحقیق و تفحص از سهام عدالت عنوان کرد: ابعاد کار گسترده است و باید همه پای کار بیایند. ما جلسه‌ای با حضور سه قوه در صحن مجلس داشتیم و وزرای کار و تعاون در آن موقع و کمیسیون اصل ۹۰ حضور داشتند که اصل تحقیق و تفحص از سهام عدالت هنوز اجرا نشده، اما می‌خواهیم با روحیه تعامل مسائل سهام عدالت شفاف شود.

آخرین اخبار حاکی از آن است که طبق تصمیمات جدیدی که درمورد زمان واریز سود ناشران به حساب سهام‌داران گرفته شده است، سود سهام عدالت نیز زودتر از سنوات گذشته به حساب مشمولان واریز می‌شود.

هفته گذشته اعلام شد که با اصلاح اساسنامه ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس، از این پس پرداخت کامل سود به صاحبان سهام باید حداکثر چهار ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد. به عبارت دیگر حداکثر زمان واریز سود ناشران به چهارماه کاهش یافت.

این درحالی است که ناشران تا کنون تا هشت ماه پس از برگزاری مجمع برای واریز سود به سهامداران فرصت داشتند.

بر این اساس، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با تاکید بر اینکه زمان‌بر شدن پرداخت سود شرکت‌ها تا بازه زمانی حتی یک‌ساله، موجب کاهش ارزش آن می‌شد که به ضرر سهامداران بود، در گفت‌وگویی با صداوسیما اعلام کرده که این تغییرات و پرداخت سود نقدی شامل همه سهامداران می‌شود که پرداخت سود سهام عدالت را هم دربرمی‌گیرد؛ بنابراین در روند جدید، سود سهام عدالت زودتر از سنوات گذشته به حساب مردم واریز خواهد شد.

گفتنی است؛ سود سهام عدالت معمولا اواخر اسفند هر سال به حساب مشمولان واریز می‌شد.

ماجرای ارسال پیامک ثبت‌نام و واریز سود سهام عدالت چیست؟

رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمد گفت: هموطنان مراقب پیامک‌های حاوی لینک‌های جعلی باشند که مجرمان و کلاهبرداران سایبری در کمین هموطنان هستند.

سرهنگ عمرانی‌فر، رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمدفر، رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص شگرد این مجرمان سایبری بیان داشت: به محض کلیک کردن روی لینک توسط قربانیان دو کار انجام می‌شد؛ دسترسی کامل کلاهبردار به مخاطبین و پیامک‌های قربانی (وقتی که کلاهبردار به مخاطبین و پیامک قربانی دسترسی پیدا می‌کند، توسط شماره قربانی به تعداد افراد زیادی همین پیامک جعلی را ارسال می‌کند) و در این راستا فرد قربانی به درگاه بانکی جعلی با ترفند دریافت پول بسیار ناچیز و انجام فیشینگ توسط افراد کلاهبردار هدایت می‌شد.

رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرایم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا است، به هموطنان توصیه کرد: به هیج وجه روی لینک‌هایی که توسط پیامک یا ایمیل برای شما ارسال می‌شوند کلیک نکنید و این را هم فراموش نکنید که پیامک‌های جعلی از شماره‌های شخصی ارسال می‌شوند و پیامک‌های سهام عدالت، ابلاغیه ثنا، پلیس راهور، پلیش پیشگیری، پلیس فتا و… با سرشماره مخصوص ارسال می‌شوند.

سرهنگ عمرانی‌فر از مردم خواست: موقع دریافت پیامک عجله نکنید و به شماره فرستنده توجه کنید. اگر پیامک از شماره شخصی و حاوی لینک بود، بدون شک پیامک جعلی و کلاهبرداری است؛ به هیچ وجه روی لینک موجود کلیک نکنید و به یاد داشته باشید که پیامک‌های معتبر با سرشماره مخصوص ارسال می‌شوند.

رئیس پلیس فتا استان تاکید کرد: عموم مردم می‌توانند در صورت مواجهه با هرنوع مشکلی با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان این پلیس استفاده کنند.

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.