تاریخ انتشار : دوشنبه 5 تیر 1402 - 10:41
42 بازدید
کد خبر : 5312

رونمایی از الگوی جدید اجرایی سهام عدالت

رونمایی از الگوی جدید اجرایی سهام عدالت

رونمایی از الگوی جدید اجرایی سهام عدالت به گزارش منیبان، مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اعلام کرد: مدل اجرایی سهام عدالت توسط همه گروه‌های ذی‌نفع تهیه و نهایی شده است و به‌زودی به تصویب شورای‌عالی بورس خواهد رسید و وزیر اقتصاد هم گفته است همین مدل برای مدیریت

رونمایی از الگوی جدید اجرایی سهام عدالت رونمایی از الگوی جدید اجرایی سهام عدالت

به گزارش منیبان، مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اعلام کرد: مدل اجرایی سهام عدالت توسط همه گروه‌های ذی‌نفع تهیه و نهایی شده است و به‌زودی به تصویب شورای‌عالی بورس خواهد رسید و وزیر اقتصاد هم گفته است همین مدل برای مدیریت سهام عدالت اجرایی شود.

وی افزود: در مدل جدید کارگروهی از همه مجموعه‌های دخیل در سهام عدالت شامل سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی، دادستانی، بازرسی کل کشور، نهاد‌های امنیتی، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نهاد‌های مرتبط با سهام عدالت حضور خواهند داشت و بحث مدل اجرایی به‌زودی نهایی می‌شود و بعد از آن به اطلاع عموم می‌رسد.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس عنوان کرد: ارزش روز سهام عدالت حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت دارنده این دارایی هستند و قرار بود سال گذشته ۳ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت سهامدار شوند، اما هنوز از سوی دولت به مرحله اجرا نرسیده است، اما از نظر ما تعداد سهامداران عدالت به‌اتفاق این افراد ۵۲ میلیون نفر است.

سعادتی گفت: حدود ۳۰۰ شرکت تعاونی سهام عدالت در سطح شهرستان‌ها وجود دارد و به‌نظر ما تعداد کل سهامداران سهام عدالت در کشور ۲۰ میلیون نفر هستند. پارسال مصوبه‌ای گذراندیم که افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی جامانده از سهام عدالت مشمول شوند، گرچه اصل تفکیک قوا وجود دارد، اما الزامات قانونی ریل‌گذاری شده است و باید سهام عدالت به این افراد داده شود.

وی افزود: سال گذشته ۱۲ درصد از دارایی‌های سهام عدالت به‌ارزش ۱۰۸ همت به هلدینگ خلیج فارس سپرده شد که اگر این رقم برای اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اختصاص می‌یافت می‌توانست ۱۰ میلیون نفر را پوشش دهد.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس اظهار داشت: فراکسیون سهام عدالت به‌عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس پیگیر حقوق سهامداران عدالت است. ما در مجلس ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم، برای پوشش جاماندگان سهام عدالت هم شفاف‌سازی می‌کنیم.

به‌گفته سعادتی، قبلاً برای سود سهام عدالت سالانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود تعلق می‌گرفت، اما در سال گذشته حدود ۹۳ هزار میلیارد تومان سود برای سهامداران عدالت توزیع شد که برای یک خانوار پنج‌نفره بیش از ۱۲ میلیون تومان سود پرداخت شد.

وی در مورد اینکه گفته شده است سه میلیون نفر جدید به سهامداران عدالت اضافه شده‌اند، عنوان کرد: ما تصویب می‌کنیم، اما روند اجرا با دولت است و باید ۳ میلیون نفر از بازماندگان سهامدار عدالت شود، اما برخی از قوانین اجرا نمی‌شود به‌عنوان مثال برنامه ششم توسعه در حالی تمام می‌شود که ۳۰ درصد آن بیشتر عمل نشد، اما ما تا آخر ایستاده‌ایم و از حقوق سهامداران عدالت و جاماندگان دفاع می‌کنیم.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس در مورد ابلاغیه هشت‌بندی مقام معظم رهبری در زمان آزادسازی سهام عدالت گفت: در دولت قبلی عده‌ای دنبال این بودند که سهام عدالت را از تعاونی‌ها بگیرند و عده‌ای هم به این دارایی مردم چشم طمع دوختند و به‌قولی می‌خواستند کودتای اقتصادی انجام دهند و کارتل‌ها را حاکم کنند در حالی که مقام معظم رهبری تأکید کردند باید دولت از تصدی‌گری سهام عدالت کنار برود، اما عده‌ای می‌خواستند انتخابات نمایشی برای سهام عدالت برگزار کنند و در استان‌ها انتخابات در فضای مجازی برگزار شود.

سعادتی ابراز کرد: ما شاهد بی‌قانونی در سهام عدالت بودیم، عده‌ای با پوشش ظاهرفریب با نام مصلحت می‌خواستند مسیر آن را منحرف کنند، اما ما دنبال طرح و مدل نهایی هستیم که از دانشگاهیان، صنعتگران، حوزه علمیه، تعاونی‌ها و سایر دست‌اندرکاران نظرخواهی کرده‌ایم و می‌خواهیم این الگو به تأیید همه گروه‌ها برسد و تصدی دولت را کم کنیم و کار سهام عدالت را به شرکت‌های استانی و به‌ویژه تعاونی‌های شهرستانی بدهیم.

وی تأکید کرد: مجلس از حق مردم در مدیریت سهام عدالت کوتاه نمی‌آید.

نماینده بابل در مورد سؤالی مبنی بر اینکه "آیا با توزیع ۱۰۰ درصد سود سهام عدالت موافق هستید؟ "، عنوان کرد: گرچه مردم و سهامداران عدالت نیاز به نقدینگی دارند، اما در مدلی که قرار است ارائه شود پیشنهاد کرده‌ایم بخشی از سود سهام عدالت در استان‌ها سرمایه‌گذاری شود و از عواید آن به مردم سود جدید پرداخت شود، به‌عنوان مثال در استانی که ۳ میلیون جمعیت دارد ۲.۶ میلیون نفر به‌صورت مستقیم در سهام عدالت ثبت‌نام کرده‌اند و قانون هم گفته است که سود و منابع سهام عدالت در اختیار شرکت‌های تعاونی و سرمایه‌گذاری استانی قرار داده شود.

سعادتی ادامه داد: دولت قبل صندوق کارآفرینی امید را تشکیل داد و در دولت کنونی قرار شد تبدیل به صندوق پیشرفت و عدالت شود که البته هنوز تشکیل نشده است و ما امسال مصمم هستیم که حساب‌های پیشرفت و عدالت در استان‌ها سریع‌تر شکل گیرد تا شاهد رونق سرمایه‌گذاری در استان‌ها باشیم.

وی اضافه کرد: توزیع ۱۰۰ درصد سود سهام عدالت به‌نفع مردم نیست و با موضوع تشکیل سهام عدالت مغایرت دارد و ما معتقدیم باید این منابع در استان‌ها سرمایه‌گذاری شود.

رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس اظهار داشت: در زمینه سهام عدالت حدود ۸ وزارتخانه مرتبط هستند و با توجه به ارزش شرکت‌های سهام عدالت کسی بدش نمی‌آید که حالت برزخی و خوف و رجا در سهام عدالت باشد و آن‌ها همچنان تصمیم‌گیر باشند، به‌عنوان مثال وزیر نفت بدش نمی‌آید که همچنان مدیریت پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های سهام عدالت را در اختیار داشته باشد و در این شرکت‌ها هیئت مدیره انتخاب کند، در حالی که این سیت‌های سهام عدالت مربوط به سهامداران است.

سعادتی خاطرنشان کرد: اخیراً جلسه‌ای با معاون تعاون وزیر کار داشته‌ایم، در مورد برگزاری مجامع شرکت‌های تعاونی سهام عدالت توافقاتی حاصل شده است. از ۳۵۲ شرکت تعاونی سهام عدالت مجامع ۲۹۲ شرکت در شهرستان‌ها برگزار شود. قرار است شرکت‌های سهام عدالت ساماندهی شوند و ما نقش حامی و سرعت‌دهنده و پشتیبان داریم.

وی در مورد تحقیق و تفحص از سهام عدالت عنوان کرد: ابعاد کار گسترده است و باید همه پای کار بیایند. ما جلسه‌ای با حضور سه قوه در صحن مجلس داشتیم و وزیر کار و تعاون در آن موقع و کمیسیون اصل ۹۰ حضور داشتند که اصل تحقیق و تفحص از سهام عدالت هنوز اجرا نشده است، اما می‌خواهیم با روحیه تعامل مسائل سهام عدالت شفاف شود.

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.