تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 آذر 1402 - 21:52
95 بازدید
کد خبر : 17737

معافیت مالیاتی اشخاص فاقد درآمد ۴۵ میلیون تومان اعلام شد

معافیت مالیاتی اشخاص فاقد درآمد ۴۵ میلیون تومان اعلام شد

معافیت مالیاتی اشخاص فاقد درآمد ۴۵ میلیون تومان اعلام شد به گزارش منیبان به نقل از ایسنا، بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ روز گذشته طی نامه‌ای از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و متن کامل این بخش تحت عنوان سقف منابع عمومی دولت و مفروضات منابع و مصارف، امروز منتشر شد.

معافیت مالیاتی اشخاص فاقد درآمد ۴۵ میلیون تومان اعلام شد معافیت مالیاتی اشخاص فاقد درآمد ۴۵ میلیون تومان اعلام شد

به گزارش منیبان به نقل از ایسنا، بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ روز گذشته طی نامه‌ای از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و متن کامل این بخش تحت عنوان سقف منابع عمومی دولت و مفروضات منابع و مصارف، امروز منتشر شد.

در تبصره شش این لایحه و بخش عوارض و مالیات، آمده که میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده (۵۷) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده (۱۰۱) قانون مذکور سالانه به مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

گفتنی است؛ ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم در مورد مطالبه مالیات سالانه مستغلات از مودیان مالیاتی فرض قانونی خاصی را در نظر گرفته است.

بر این اساس، شخص حقیقی که هیچگونه درآمد دیگری نداشته باشد، بر اساس ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم، از مالیات نسبت به درآمد سالانه مستغلات تحت شرایط خاصی معافیت پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است که معافیت مالیاتی موضوع ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم فقط در مورد اشخاص حقیقی است.

بنابراین شرکت‌ها، موسسات و اشخاص حقوقی امکان استفاده از معافیت مالیاتی ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم را ندارند.

همچنین معافیت مالیاتی درآمد سالانه مستغلات برای اشخاص حقیقی دارای حد نصاب است. بدین ترتیب که میزان این معافیت تا معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات است.

باتوجه به اینکه میزان مالیات بر حقوق همه ساله در قانون بودجه مشخص می شود، هر میزان معافیت که برای مالیات بر حقوق در بودجه سالانه مشخص شود درباره مطالبه مالیات سالانه مستغلات نسبت به اشخاص مشمول ماده ۵۷ قابل اعمال است.

نسبت به درآمد بیشتر از معافیت مالیاتی درآمد بر حقوق، مالیات های مربوط به درآمد ناشی از مستغلات به وسیله سازمان امور مالیاتی مطالبه خواهد شد.

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.