تاریخ انتشار : دوشنبه 12 تیر 1402 - 10:08
46 بازدید
کد خبر : 5836

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دچار دست انداز جدید شد!

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دچار دست انداز جدید شد!

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دچار دست انداز جدید شد! به گزارش منیبان، برنامه هفتم توسعه در حالی رخ نمایاند که جای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در آن خالی بود. این عدم توجه به متناسب‌سازی و عادلانه‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری ، صدای همه را درآورد. پنج روز قبل در یکی از این واکنش‌ها، موسوی

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دچار دست انداز جدید شد! همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دچار دست انداز جدید شد!

به گزارش منیبان، برنامه هفتم توسعه در حالی رخ نمایاند که جای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در آن خالی بود. این عدم توجه به متناسب‌سازی و عادلانه‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری ، صدای همه را درآورد.

پنج روز قبل در یکی از این واکنش‌ها، موسوی نماینده اردبیل در تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس این‌طور انتقاد کرد: «چقدر باید بر موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اصرار کنیم، متاسفانه این موضوع در برنامه هفتم دیده نشده است که باید به آن توجه شود.»

عضو کمیسیون تلفیق: بازنشستگان شرمنده خانواده هایشان هستند

همچنین هفتم تیرماه، دشتی، عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با بیان این‌که متاسفانه بازنشستگان در برخی امور معیشتی شرمنده خانواده خود هستند، گفت: «دولت و مجلس حتما باید مباحث بودجه‌ای موضوع همسان‌سازی بازنشستگان را درنظر بگیرند؛ همچنین بنده این موضوع را به عنوان عضوی از کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه پیگیری خواهم کرد.»

در روزهایی که بررسی لایحه هفتم در کمیسیون تلفیق مجلس آغاز شده است و در کشاکش انتقادات به غیبت همسان‌سازی در این لایحه، کمیسیون برنامه و بودجه روز شنبه مصوب کرد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه هفتم جای بگیرد. در این زمینه، علیرضا شهبازی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کمیسیون برنامه و بودجه روز شنبه در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه تصویب کرد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز در لایحه درج شود. وی توضیح داد: «این موضوع در قالب پیشنهاد و مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم داده شده است و درنهایت این موضوع باید در کمیسیون تلفیق تصمیم‌گیری و نهایی شود.»

وزیر چه گفت؟

در همین حال و در شرایطی که ابهامات متعددی درباره سرنوشت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم وجود دارد، روز گذشته خبرنگاران از مرتضوی وزیر رفاه درباره تکلیف همسان‌سازی پرسیدند که وی این‌طور پاسخ داد:«تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در برنامه هفتم، تداوم این سیاست است تا بازنشستگان یک ضریبی از دریافتی را داشته باشند. »

همسان سازی در برنامه ششم چگونه بود؟

در ماده ۳۰ برنامه ششم این طور مصوب شده بود: «دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرار دهد و اجرا نماید.» موضوعی که حالا کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و به نظر اغلب نمایندگان بر تداوم آن در برنامه هفتم نیز تاکید دارند. حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این باره می‌گوید: «با تنفیذ مواد ۱۲ و ۳۰ برنامه ششم توسعه در برنامه هفتم، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی و پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس مصوب شد. ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه به چگونگی پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی اختصاص دارد که در آن پیش‌بینی شده است، سالانه حداقل ۱۰ درصد بدهی‌ها باید بازپرداخت شود و همچنین در بند «ب» این ماده سازمان تامین اجتماعی موظف شده حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند. همچنین ماده ۳۰ برنامه ششم دولت را مکلف کرده است اقدامات لازم را برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف انجام دهد.»

حاجی بابایی اضافه کرد:« واقعیت آن است که در شرایط کنونی باید توجه بیشتری به بازنشستگان کرد و صرفا با شعار این مسئله حل‌شدنی نیست.»

سر بی کلاه تامین اجتماعی در ۱۴۰۲

همه این قصه‌ها و غصه‌ها در شرایطی است که همه می‌دانیم بازنشستگان به ویژه بخش کارگری در شرایط تورم، صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه داشته‌اند. یادمان نرود که طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هیچ ردیفی برای تسویه بخشی از بدهی سنگین ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی پیش‌بینی نشده بود.

راهکار؛ افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس تورم

موضوع را با حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان جامعه کارگری، در میان می‌گذارم. او نگاهی فراتر از جنجال‌های این روزها دارد و می‌گوید: امیدوارم مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه یک حرکت تبلیغاتی نباشد؛ چراکه در برنامه ششم توسعه تصریح شده است که همسان‌سازی باید هر سال جریان داشته باشد و الزاما در لوایح سالانه برایش بودجه لحاظ شود اما می‌بینیم که مسئولان و نمایندگان این مصرح در قانون تحت عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را در بودجه جاری دو سال گذشته ندیدند.

وی در ادامه و در ضرورت توجه به وضعیت بازنشستگان می‌گوید: جالب‌تر این که در انتهای سال قبل، تورم نقطه به نقطه ۶۳ درصد و تورم فصل زمستان ۴۷.۷ درصد اعلام شد؛ اما دیدیم که حقوق کارمندان مظلوم و نظامیان را ۲۰ درصد پیش‌بینی کردند که این سوال مطرح می شود اساسا این افزایش ۲۰ درصدی چه تناسبی با میزان تورم کشور دارد؟

صادقی بهترین توجه و اصلاح در وضعیت بازنشستگان را افزایش حقوق آن‌ها متناسب و همسان با تورم می‌داند و می‌گوید: چه دلیلی دارد در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ حقوق را بر اساس تورم افزایش ندهیم که بعد بیاییم مصوبه‌ای برای همسان‌سازی طراحی کنیم؟

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.