تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آذر 1402 - 8:07
76 بازدید
کد خبر : 18349

چرا سهامداران حقیقی بورس را ترک می‌‌‌‌کنند؟

چرا سهامداران حقیقی بورس را ترک می‌‌‌‌کنند؟

چرا سهامداران حقیقی بورس را ترک می‌‌‌‌کنند؟ بورس تهران همچنان به حرکت کج دار و مریز خود در حوالی سطح مهم و روانی ۲ میلیون واحدی ادامه می دهد. رصد تحرکات و نوسانات تالار شیشه‌ای در روز‌های اخیر گویای این نکته است که بازار در این روز‌ها در خنثی‌ترین حالت ممکن خود قرار دارد و

چرا سهامداران حقیقی بورس را ترک می‌‌‌‌کنند؟ چرا سهامداران حقیقی بورس را ترک می‌‌‌‌کنند؟

بورس تهران همچنان به حرکت کج دار و مریز خود در حوالی سطح مهم و روانی ۲ میلیون واحدی ادامه می دهد. رصد تحرکات و نوسانات تالار شیشه‌ای در روز‌های اخیر گویای این نکته است که بازار در این روز‌ها در خنثی‌ترین حالت ممکن خود قرار دارد و هیچ روند خاصی در کلیت آن برقرار نیست.

می‌توان گفت که بخش اعظم دلیل بروز چنین شرایطی در متن معاملات سهام، فقدان محرک در بازار است که سبب شده تا زورآزمایی خریداران و فروشندگان در صحنه معاملات منجر به شکل گیری روند خاصی نشود.

به علاوه ارزش معاملات پایین توام با خروج پول حقیقی نیز که تکراری‌ترین داستان سال جاری بورس تهران است، همچنان برقرار است. به هر روی باید دید که در ادامه مسیر معاملاتی در سال جاری، آیا بازار سهام خواهد توانست به سقف تاریخی خود در محدوده ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی برسد یا خیر؟

معاملات روز گذشته بورس تهران با افزایش نماگر‌های بورسی و کاهش شاخص کل فرابورس همراه شد. شاخص کل بورس تهران با افزایش ۰.۲۹ درصدی همراه شد و نهایتا در سطح ۲ میلیون و ۳۱ هزار واحدی کار خود را به اتمام رساند و برای هجدهمین روز معاملاتی متوالی به نوسان نامحسوس خود در محدوده ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی ادامه داد.

نماگر هموزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان کلیه نماد‌های معاملاتی است و چهره بازار را به نحو مطلوب تری نمایش می‌دهد، معاملات سه‌شنبه را با صعود اندک ۰.۱۸ درصدی به پایان رساند. شاخص کل فرابورس نیز به عنوان نماینده سهام فرابورسی در روز گذشته، کاهش ارتفاع ۰.۱۴ درصدی را تجربه کرد.

خروج ادامه دار پول حقیقی

در معاملات روز گذشته بورس تهران، ۲۵۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد تا روند خروج مستمر پول حقیقی از بازار سهام همچنان ادامه دار باشد. با توجه به وضعیت رکودی و آرام در سایر بازار‌های موازی، می‌توان گفت که بخش اعظم این پول‌ها یا در صفحه آنلاین معاملاتی کار گزاری‌ها در انتظار ظهور فرصت‌های خرید جدید در بازار می‌نشینند یا به سمت و سوی ابزار‌های بادرآمد ثابت مانند صندوق‌های بادرآمد ثابت گسیل می‌شوند.

همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز که شامل سهام و حق تقدم می‌شود، رقم ۳ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان را ثبت کرد تا ثبت ارقام نازل در این متغیر آماری نیز همچنان ادامه دار باشد.

دلیل قهر و غضب حقیقی‌ها

معاملات بورس تهران در ماه‌های اخیر در شرایطی پیگیری شده است که خروج نقدینگی حقیقی از گردونه معاملات سهام، تبدیل به یکی از تکراری‌ترین سکانس‌های بازار سرمایه شده است. بررسی اکثر آمار و ارقام معاملاتی، گویای این نکته است که مشارکت حقیقی‌ها در جریان معاملات بازار سهام به کمترین حد خود در یک سال اخیر رسیده است. این موضوع را از درگاه‌های متفاوتی می‌توان ردیابی کرد.

اولین مورد به تعداد کد‌های فعال در بازار سهام بازمی‌گردد؛ بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد که تعداد کد‌های سهامداری که معاملات مستمری را در ماه‌های اخیر انجام داده اند، در کمترین میزان خود قرار گرفته است. افزون بر این، آمار پایین مشارکت در عرضه اولیه‌ای که اخیرا انجام شد نیز در حکم تایید و مصداقی برای اثبات موضوع فوق‌الذکر است.

مشارکت کم حقیقی‌ها در صحنه معاملات سهام که همراه با ارزش معاملات پایین و خروج پول حقیقی از گردونه معاملات در ماه‌های اخیر جلوه‌گر شده، موجبات خلق یکی از رکودی‌ترین و فرسایشی‌ترین دوران بورس تهران را در سنوات اخیر فراهم کرده است و سبب شده تا بازار سهام، مهجورتر از همیشه، نظاره‌گر خروج سهامداران خرد از قلمرو خود باشد.

نکته قابل توجه این است که بازار سهام در کلیت خود از فقدان محرک امیدوارکننده رنج می‌برد و همین موضوع باعث شده تا دیدگاه مثبتی به ادامه مسیر معاملاتی درمیان اهالی بازار سهام برقرار نباشد.

گفتنی است که سهامداران حقیقی و حقوقی از فعالیت خود در بازاری مثل بازار سهام اهداف متفاوتی دارند. سرمایه گذاران حقوقی بازار سهام، علاوه بر کسب بازدهی، اهداف مدیریتی یا به بیانی ساده‌تر به دست‌آوردن سهم مدیریتی شرکت‌ها را نیز به عنوان بخشی از اهداف خود در شرکت‌های مختلف پیگیری می‌کنند، اما تقریبا همه تمرکز سهامداران حقیقی در خرید و نگهداری سهام بر کسب سود و بازدهی معطوف است و این گروه از بازیگران تالار شیشه‌ای، اگر عرصه را برای کسب سود از گردونه معاملات مناسب نبینند، عطای بازار سهام را به لقای آن می‌بخشند.

موضوعی که در برهه کنونی، نمود عینی آن در صحنه معاملات بورس تهران عیان و نمایان است و سهامداران حقیقی که از جریان خسته‌کننده و ملال‌آور معاملات سهام در تنگنا قرار گرفته‌اند، به سمت در‌های خروجی بازار سرمایه متمایل می‌شوند. با نگاهی به گذشته بازار سهام می‌بینیم که هر موقع که بازار در کلیت خود یک روند صعودی قدرتمند را تجربه کرده‌است، این موضوع توام با تزریق پول از سوی حقیقی‌ها و ارزش معاملات بالا، رنگ واقعیت به خود گرفته است، بنابراین همان طور که سابقا ذکر شد، دلیل خروج حقیقی‌ها از چرخه معاملات این روز‌های بورس تهران، نبود چشم‌انداز صعودی فراروی بازار سهام است.

به علاوه با تداوم وضعیت رکودی در بازار سهام در ماه‌های اخیر، این موضوع برای سرمایه گذاران مشخص شده که سهامدارانی که در ماه‌های گذشته اقدام به عرضه سهام خود کرده و از تالار شیشه‌ای خارج شده‌اند، تصمیم مناسبی را اتخاذ کرده‌اند، چون بازار در ماه‌های گذشته چندان اوضاع و احوال مناسبی نداشته و از سوی دیگر سرمایه گذارانی که زودتر از بازار سهام خارج شدند، حداقل این فرصت را برای خود فراهم کرده اند که برای چند ماه پول خود را در بازار‌های بادرآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی یا صندوق‌های بادرآمد ثابت سرمایه گذاری کنند و از این ناحیه به بازدهی برسند، بنابراین می‌توان گفت که با توجه به وضعیت نابسامان بورس در ماه‌های اخیر، ریسک نقد بودن برای سهامداران کمتر از ریسک سهامداری بوده است.

با توجه به وضعیت نامناسب بورس، سهامداری همراه با کاهش ارزش دارایی تحت تملک سرمایه گذار همراه است و با توجه به فروکش‌کردن مقطعی انتظارات تورمی، نقد بودن نیز فعلا ریسک خاصی را برای کوتاه مدت به فرد سرمایه گذار تحمیل نمی‌کند و نتیجتا سبب شده تا بخشی از حقیقی‌ها فعلا ترجیح دهند تا از دور نظاره‌گر معاملات بازار باشند

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.